ÖVRIGT / Speglar / Spegel 11312223
*
nr 1131 2223
Spegel
gustaviansk stil, höjd: 93 cm
Utrop:
800 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 25 september 2017
kl 20:13:24
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
21/9 09:46:05
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07
*
Spegel
nr 1131 2223
Spegel
gustaviansk stil, höjd: 93 cm
| Utrop: | 800 kr |
|---|---|
| Såld: | 500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 25 september 2017 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 21/9 09:46:05 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07



